Zabieg mezoterapii mikroigłowej wykonywany jest za pomocą urządzenia – pena, zakończonego jednorazowym kartridżem z igłami. Nakłuwanie skóry ma doprowadzić do uwolnienia czynników wzrostu, które inicjują procesy odnowy komórkowej. Pod ich wpływem dochodzi do zwiększonej syntezy białek podporowych, GAG oraz wymiany komórek naskórka i ujednolicenia jego koloru i powierzchni. Mikronakłuwanie wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do samoleczenia oraz przebudowy i remodelingu tkanek. Poprawia unaczynienie skóry, a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu. Podczas zabiegu tworzy kontrolowane mikrourazy, celem stymulacji naturalnych procesów gojenia uszkodzeń w skórze, jednocześnie minimalizując uszkodzenia komórkowe.
Urządzenie wykonuje 1920 mikronakłuć w ciągu sekundy, co prowadzi do pobudzenia keratynocytów, fibroblastów, melanocytów oraz komórek macierzystych.
proces przebudowy składa się z trzech faz:
faza I
Wywołanie reakcji zapalnej(PODRAŻNIENIE). Nakłuwanie skóry uruchamia układ odpornościowy powodując zwiększenie przepływu krwi i rozpoczęcie naprawy poprzez tworzenia nowej tkanki.
faza II
Proliferacja Rana jest odbudowywana z nowymi komórkami ziarninującymi, które są częścią macierzy zewnątrzkomórkowej. Dodatkowo rozwija się nowa sieć naczyń krwionośnych.
faza III
Przebudowa Rana zostaje zastąpiona nowymi tkankami skórnymi i naczyniami krwionośnymi.
wskazania
Microneeding jest wykorzystywany w terapii blizn, zmarszczek, utraty jędrności, rozszerzonych ujść gruczołów łojowych oraz (w połączeniu z dodatkowymi substancjami) w terapii przebarwień i rumienia.
skóra szara i ziemista, rozszerzone pory
wiotkość skóry, utrata jędrności
blizny potrądzikowe
rozstępy
zmarszczki i bruzdy
blizny chirurgiczne
zmiany pigmentacyjne
przeciwskazania
ciąża i okres karmienia piersią
leki przeciwkrzepliwe
aktywne zmiany chorobowe skóry
aktywna choroba nowotworowa
skłonności do powstawania bliznowców
podrażnienie skóry w miejscu zabiegu
ilość zabiegów
W zależności od potrzeb skóry pacjenta od 1 do 3 zabiegów.
Zabieg stanowi świetna prewencje przeciwstarzeniowa.
Często jest wykorzystywanym elementem terapii skojarzonych.
przygotowanie do zabiegu
Skóra poddawana zabiegowi nie powinna być podrażniona. Preparaty izotretynoiny, retinolu i innych pochodnych witaminy A należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem. Przez miesiąc nie należy też wykonywać głębokich peelingów czy mikrodermabrazji.(do uzgodnienia z kosmetologiem)
przebieg zabiegu
Przed zabiegiem leczony obszar zostanie znieczulony kremem pod opatrunkiem okluzyjnym, trwa to około 20minut. Właściwy zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut, pacjent odczuwać może delikatne szczypanie, pieczenie, kłucie. Po zakończeniu zabiegu nałożony zostanie regenerujący preparat ochronny celem przyspieszenia odnowy skory.
po zabiegu
Pełna rekonwalescencja trwa około tydzień, ale do aktywności zawodowej można wrócić zazwyczaj już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Przez tydzień wskazane jest używanie preparatu ochronnego wspomagającego regenerację, np. Cicalfate, Zinalfat, Cicaplast. Fotoprotekcja SPF 50 konieczna jest przez miesiąc po zabiegu. Przez tydzień należy unikać czynności prowokujących przegrzanie i przekrwienie skóry (intensywny wysiłek fizyczny, sauna, gorące kąpiele, spożywanie alkoholu).
efekty
poprawa gęstości i elastyczności skóry,
poprawa odżywienia skóry,
widoczne spłycenie zmarszczek,
efekt pogrubienia skóry, naturalna stymulacja produkcji kolagenu,
zmniejszenie widoczność porów,
redukcja widoczności rozstępów,
redukcja blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i oparzeniowych,
ujednolicenie kolorytu,
Wieloletnie doświadczenie sprawiło, ze zabieg mikronakłuć w naszej klinice odbywa się wedle najnowszych standardów i zdobyczy aktualnej nauki. Składowa pozwoliła na dobór najlepszych na rynku urządzeń celem zminimalizowania niepożądanej traumatyzacji skory, a uzyskania najlepszych efektów przez jej kontrolowane i w pełni bezpieczne uszkodzenie.
Zabiegi z użyciem mikronakłuć mogą być łączone z odpowiednimi preparatami dobranymi do potrzeb danej skory takimi jak: kwasy, ampułki , czynniki wzrostu.
O doborze preparatu dodatkowego decyduje specjalista po poprzedzającej ocenie stanu skóry i jej gotowości na zaawansowane procedury zabiegowe.